Czego potrzebujesz, aby uruchomić sklep z e-bookami ( i innymi produktami cyfrowymi)

To taki czas, w którym mam ochotę zaszyć się pod kołdrą i udawać, że mnie nie ma, przeczekać i wyjść jak będzie po wszystkim. Wpływa to na nas wszystkich, więc nie będę Was zanudzać, w czym mi to zamieszało. Na pewno ta sytuacja uczy pokory, przypomina o tym, jak kruche może być nasze poczucie bezpieczeństwa oraz to, co jeszcze chwilę temu uważaliśmy za pewnik.

To dobry moment na sprawdzenie jak elastyczni jesteśmy i po wiadomościach, widzę, że wiele osób nie chce siedzieć z założonymi rękami, tylko próbuje działać z tym, co ma. Ostatnie dni to powtarzające się pytania związane z tym, jak uruchomić sprzedaż produktów elektronicznych. Chcecie dzielić się z innymi swoją wiedzą, tylko nie wiecie jak ugryźć to od strony technicznej.

Stawianie sklepów internetowych usunęłam ze swojej oferty już jakiś czas temu, ponieważ nie jest to coś, co lubię robić, jednak wychodzę z założenia „nigdy nie mów nigdy”. Sklepów do oferty nie przywracam na tę chwilę, jednak chcę podzielić się z Wami tym, co wiem i pomóc ruszyć z tematem.

Pierwsze co mogę zrobić od ręki, to powiedzieć Wam czego potrzebujecie, aby stworzyć sklep internetowy, który umożliwi sprzedaż produktów cyfrowych, np. e-booków.
Muszę na początek zaznaczyć, że jest więcej niż jeden sposób na uruchomienie sprzedaży produktów cyfrowych, jednak w tym wpisie skupię się na tym, czego sama używam.

Zajmowałam się tworzeniem sklepów na WordPress. Jednym z takich projektów był sklep dla Berry Mouse (dziewczyny od dawna same ogarniają sklep i wprowadziły wiele zmian same od czasu zakończenia naszej współpracy) czy też mój własny sklep Mini Brand Shop. Mam też miejsce do sprzedaży mojej bardzo skromnej puli produktów cyfrowych/wiedzowych. Dlatego właśnie narzędzia, o których wam powiem, będą dotyczyły właśnie sklepu postawionego na WordPressie.

nie chcesz czytać? posłuchaj:)

Podstawy niezbędne do stworzenia sklepu z produktami cyfrowymi.

Wiele osób wie z grubsza, czym jest WordPress, hosting czy domena. Nie chcę jednak przyjmować na początku, że wiesz o co chodzi, więc wyjaśnię te kwestie najprościej jak potrafię, na wypadek, jeżeli ten artykuł jest dla Ciebie pierwszym punktem styku z tym tematem. Jeżeli wiesz już o co chodzi, to z tego punktu dowiesz m.in gdzie ja mam hosting i dlaczego.

hosting

Hosting to miejsce, w którym Twój sklep „zamieszka”. Dzięki niemu osoby korzystające z Internetu będą miały dostęp do niego przez cały czas. W 2017 roku napisałam wpis o tym, na co zwrócić uwagę wybierając hosting pod WordPress, który wciąż jest aktualny.

Jeżeli nie chcesz się wgłębiać w temat, to powiem tylko, że osobiście korzystam z hostingu u Opiekuna Bloga. Chcesz mieć jak najmniej pracy związanej z instalacją WordPressa i przerażają Cię rozbudowane panele dużych firm hostingowych? W takiej sytuacji nawet nie ma co się zastanawiać się nad innym dostawcą hostingu niż Opiekun Bloga. Dokonujesz zakupu jak w zwykłym sklepie internetowym i dostajesz dane dostępowe do swojego WordPressa. Gdy coś niepokojącego się dzieje ze stroną, to u dużych dostawców co najwyżej dostaniesz linka do instrukcji, a u Opiekuna Bloga to oni pomagają i nie zostawiają Cię na lodzie z nierozwiązanym problemem.

Jeżeli któraś z moich klientek, np. kupiła hosting wcześniej i chce przy nim zostać, to zawsze w duszy zgrzytam zębami, bo wiem, że w najlepszym przypadku oznacza to dla mnie więcej pracy. Niech nie zmyli Cię nazwa, Opiekun Bloga to hosting przygotowany specjalnie pod WordPress, nie tylko pod blogi.

Używając w koszyku kod zyjkochatworz otrzymasz również 10% rabatu na pierwszy zakup.

DOMENA

Domena to adres www Twoje strony. U Opiekuna domenę z rozszerzeniem .pl dostaniesz gratis, kupując hosting. Jeżeli masz już domenę w innym miejscu to nie jest to żadną przeszkodą – nie jest koniecznością, aby domena i hosting była wykupiona w jednym miejscu.

Certyfikat SSL

U dostawcy hostingu możesz uruchomić certyfikat dla swojej strony, który zwiększy jej bezpieczeństwo. U Opiekuna podstawowy certyfikat jest bezpłatny, jednak w przypadku tworzenia sklepu lepiej wybrać opcję, która da Ci lepsze zabezpieczenie.

WordPress

WordPress to system zarządzania treścią. Mówiąc po ludzku, to oprogramowanie pozwalające tworzyć strony www bez programowania. WordPress jest bezpłatny, instalujesz go na swoim hostingu. Wielu dostawców hostingu posiada autoinstalatory WordPressa. U wspomnianego Opiekuna Bloga otrzymujesz już zainstalowany WordPress z danymi dostępowymi.

Szablon/ motyw

WordPress sam sobie istnieć nie może, do jego pełnego działania potrzebujesz szablonu/motywu. Ilość opcji jest niezliczona. Znajdziesz wiele bezpłatnych i płatnych motywów. Dwa lata temu pisałam, dlaczego korzystam z jednego szablonu, jednak w tym miejscu muszę wyjaśnić, że nazywanie narzędzia, z którego korzystam, szablonem jest dużym uproszczeniem. Divi od Elegant Themes  nie ogranicza nas tak jak zwykły motyw. Można stworzyć z jego pomocą ogrom różnych rodzajów stron internetowych. To raczej wizualny kreator stron niż szablon. Divi nie jest niezbędnym elementem całej układanki, jednak jakiś szablon do stworzenia sklepu potrzebujesz. Jeżeli zdecydujesz się na to, co z czego ja korzystam, to zapoznaj się z moją usługą konfiguracji strony na WordPress , ponieważ dzięki niej możesz mieć dostęp do Divi na korzystnych warunkach.

Krótka prezentacja szablonu DIVI

WooCommerce

WooCommerce – jest to wtyczka dodająca do WordPress funkcje sklepowe. Na tym w zasadzie można byłoby zakończyć. Jest to wtyczka bezpłatna, która da nam podstawowe funkcje sklepu w którym klienci mogą płacić nam zwykłym przelewem lub za pomocą PayPal. WooCommerce znajduje się w oficjalnym repozytorium WordPress, więc nie musisz niz pobierać – wtyczkę możesz zainstalować bezpośrednio poprzez swój WordPress.

Paypal

PayPal – to jedyna „szybka płatność”, którą można uruchomić bezpośrednio z użyciem WooCommerce. PayPal to portal o światowym zasięgu ułatwiający wymianę środków między użytkownikami, czy też przyjmowania płatności. Minusem jest fakt, że wymaga posiadania konta od obu stron transakcji. Mimo że w Polsce coraz więcej osób posiada PayPal, to nadal nie jest on u nas bardzo popularny.

W moim sklepie klienci używają PayPal bardzo sporadycznie. Firmowego konta w PayPal najczęściej używam przy współpracy z klientami zza granicy przy realizacji projektów indywidualnych. Nie jest to sposób przyjmowania płatności, na którym w Polsce warto opierać całość transakcji, może być jednak pomocny, jeżeli np. przewidujemy, że naszym produktami cyfrowymi mogą być zainteresowani Polacy przebywający za granicą.
Jeżeli chcesz dodać PayPal do swojego sklepu, potrzebujesz konta. Jeżeli prowadzisz działalność, to możesz założyć profil firmowy.

Automatyzacja sprzedaży produktów cyfrowych

W tej cześci wspisu powiem Ci o tym jak możesz ułatwić sobie życie i sprawić, aby Twój udział w procesie sprzedaży nie był potrzebny. Nie są to elementy niezbędne do rozpoczęcia sprzedaży i jeżeli zależy Ci na czasie to możesz je wdrożyć w drugim etapie, nawet jeżeli sklep będzie już działał.

przelewy24

Tak jak wspomniałam, WooCommerce daje możliwość przyjmowania płatności przelewem tradycyjnym. Chociaż to „przyjmowanie” ogranicza się do tego, że klient otrzyma dane do wykonania przelewu. Po Twojej stronie zostanie weryfikacja tego, czy przelew dotarł. Z doświadczeń w moim sklepie mogę powiedzieć, że zamówienia, w których jako forma płatności, został wybrany przelew tradycyjny, to te, które najczęściej nie zostają opłacone. Szybkie płatności to rozwiązanie wygodne dla sprzedawcy i kupującego – w moim sklepie to najczęściej wybierana forma płatności. Jako operatora szybkich płatności wybrałam Przelewy24. Było to już jakiś czas temu i decyzja padła na nich jako wypadkowa wysokości prowizji i ilości dostępnych form płatności. Aktualnie również udostępniają bezpłatnie wtyczkę integrującą WooCommerce z płatnościami oraz instrukcję jej instalacji. Jeżeli chcesz mieć Przelewy24 w swoim sklepie, musisz zacząć od założenia tam konta.

WooCommerce – Autocomplete Orders

WooCommerce – Autocomplete Orders – to bezpłatna wtyczka bardzo przydatna przy sprzedaży produktów cyfrowych, szczególnie jeżeli chcesz maksymalnie skrócić czas między zakupem a udostępnieniem produktu cyfrowego klientowi. Jej działanie polega na tym, że pozwala na automatyczną zmianę statusu zamówienia na „Zrealizowane”. Jest to wymagany status, aby klient uzyskał dostęp np. do zamówionego e-booka. Brak tej wtyczki powoduje, że klient musi czekać, aż się zalogujesz do sklepu i ręcznie ten status zmienisz. Jeżeli połączysz tę wtyczkę z szybkimi płatnościami, to klient w ciągu kilku minut może kupić Twój produkt cyfrowy i uzyskać do niego dostęp bez Twojego udziału w całym procesie.

iFirma WooCommerce

Wtyczka iFirma WooCommerce jest kolejnym krokiem w automatyzacji sklepu, który zwolni się z obowiązku ręcznego wystawiana faktur. Moją księgowość prowadzi iFirma, z pomocą ich systemu wystawiam też faktury, dlatego moje sklepy są połączone z nimi. Dzięki temu dla zamówień w sklepie nie muszę wystawiać faktur ręcznie. W przypadku Mini Brand Shop wystarczy, że kliknę jeden przycisk, a w przypadku Platformy edukacyjnej faktura generuje się sama (dzięki połączeniu z wcześniej wspomnianą wtyczką „WooCommerce – Autocomplete Orders”). W tym drugim sklepie mam właśnie produkty cyfrowe i dzięki temu obsługa tych zamówień nie wymaga ode mnie żadnej ingerencji. Wtyczka iFirma WooCommerce nie jest bezpłatna, wymaga ponoszenia corocznych opłat. WP Desk, który wtyczkę stworzył, oferuje również całą masę innych wtyczek do WooCommerce. W kwestii faktur oprócz wsparcia dla iFirma mają również integrację dla wFirma oraz dla inFakt.

SPRZEDAŻ DOSTĘPU do wiedzy ZAMIAST PLIKÓW DO PoBRANIA

Jeżeli chcesz za pomocą WooCommerce sprzedawać produkt cyfrowy, do którego klient ma mieć dostęp na Twojej stronie, będzie potrzebne Ci rozszerzenie funkcjonalności WooCommerce. Produkty cyfrowe w WooCommerce to standardowo pliki, które klient może pobrać. Może być to e-book, PDF itp. Jeżeli jednak chcesz po zakupie np. udostępnić klientowi wideo umieszczone na Twojej stronie to z pomocą przyjdą Ci dodatkowe wtyczki.

Paid Membership Pro

Zestaw wtyczwk Paid Membership Pro i Paid Membership Pro – Woocommerce Add on umożliwia  zakup członkostwa. W największym skrócie wygląda to tak, że tworzysz podstronę na której umieszczasz wideo. Ustawiasz tę stronę jako dostępną tylko dla osób z odpowiednim rodzajem członkostwa na stronie. W sklepie, pod produkt w którym sprzedajesz dostęp do wideo, podpinasz zakup tego właśnie poziomu członkostwa, dzięki czemu osoba, która dokona zakupu uzyska dostęp do strony z wideo. Wtyczki dostępne są w repozytorium WordPressa.

Bezpieczeństwo sklepu

Really Simple SSL

Sklep to taki wrażliwy twór, w którym klienci podają dane osobowe. Dlatego trzeba zadbać o bezpieczeństwo tych informacji. O wykupieniu certyfikatu SSL pisałam już w punkcie dotyczącym hostingu. Do uruchomienia certyfikatu potrzebujecie jednak wtyczki, ja używam: Really Simple SSL

GDPR Cookie Compliance

GDPR Cookie Compliance to wtyczka pomagająca zarządzać zgodnością z RODO. W moim odczuciu jedna z najbardziej przyjaznych w konfiguracji. Musisz mieć jednak świadomość, że sama wtyczka wszystkiego za Ciebie nie załatwi. Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu prawnym sklepu, możesz zacząć od tego artykułu Wojtka Wawrzaka i/albo rozważyć jego pakiet dokumentów.

POBIERZ CHECKLISTĘ
+ DODATKOWE WSKAZÓWKI

Po zapisaniu się na Newsletter
otrzymasz hasło do darmowych materiałów w bibliotece.

Zapisujesz się na newsletter. Od czasu do czasu wyślę do Ciebie wiadomość. W każdej chwili możesz się wypisać.

autoresponder system powered by FreshMail

Daj znać czy ten wpis rozjaśnił Ci temat?

Czy są jakieś tematy związane z tworzeniem sklepu lub produktów cyfrowych, na które nie możesz nigdzie znaleźć odpowiedzi?

MINI BRAND SHOP

Gotowe wzory wizytówek, podziękowań i innej papeterii firmowej.

autorka bloga

karolina krysztofiak

Uwielbiam białą kawę, a w życiu cenię sobie umiar. Od 2015 roku prowadzę studio kreatywne projektując identyfikację wizualną oraz strony www, a w 2018 roku swoją premierę miał Mini Brand Shop, czyli mój sklep z personalizowaną papeterią firmową.