Prowadzisz bloga i czujesz, że logo, które stworzyłaś to nie do końca to. Może otwierasz firmę i chcesz już od początku budować markę, która będzie budzić zaufanie? W każdym razie coś sprawia, że chcesz, aby ktoś stworzył dla Ciebie logo. Chcesz, aby odzwierciedlało Twoje przedsięwzięcie i było Twoim znakiem rozpoznawczym. Zaczynasz szukać odpowiedniej osoby, która je dla Ciebie zaprojektuje. Pytasz znajomych o polecenia, przeszukujesz Internet, a może od dawna wiesz kto ma je dla Ciebie zrobić. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję jedynie na podstawie portfolio pozwól, że powiem Ci na co warto jeszcze zwrócić uwagę i o co zapytać.
1. Badanie potrzeb.
Dowiedz się czy osoba z którą chcesz współpracować zamierza najpierw poznać Twoją branżę i środowisko w jakim działasz. W jaki sposób będzie poznawać Twoje potrzeby i potrzeby Twojego biznesu lub bloga. To bardzo ważny etap poprzedzający projektowanie. Bez niego może okazać się, że dostaniesz coś ładnego, jednak nie pasującego do tego co robisz. Pamiętaj również, że projekt powinien uwzględniać to kto jest Twoją grupą docelową i odróżniać Cię od konkurencji, a nie do niej upodabniać. Sama swoim klientkom udostępniam e-book pozwalający lepiej określić wizję swojego bloga lub biznesu, formularz on-line do stworzenia wytycznych i czasami jeszcze doprecyzowuję pewne sprawy podczas rozmowy. Nie żałuję czasu na ten etap, ponieważ na jego etapie klaruje się całościowa wizja.
Pin it! Przypnij powyższą grafikę, aby łatwo wrócić do tego artykułu.
2. Ilość wersji i poprawek.
Większość grafików proponuje konkretną ilość propozycji i poprawek za określoną cenę. Sprawdź na co możesz liczyć i ile będą kosztowały dodatkowe projekty czy poprawki, jeżeli okażą się konieczne. Unikniesz zaskoczenia i nieprzyjemności w trakcie współpracy. Przy okazji będzie to dla Ciebie mobilizacja, aby przyłożyć się już na etapie przygotowywania wytycznych dla grafika, aby zaowocowało to jak najlepszym projektem w jak najkrótszym czasie. Osobiście podchodzę do tego dość elastycznie i nie powiększam rachunku za każdą drobnostkę, ponieważ najbardziej zależy mi na zadowoleniu kobiet z którymi współpracuję, jednak wiem, że nie wszyscy są w tych kwestiach tak liberalni.
[Tweet „4 rzeczy o które powinnaś zapytać zamawiając #logo”]
3. Rodzaj dostarczonych plików.
To bardzo ważne, abyś upewniła się, że finalnie otrzymasz nie tylko pliki np. png, ale również te źródłowe z projektem w wersji wektorowej. Dlaczego to takie ważne? Pliki wektorowe pozwolą Ci w przyszłości np. powiększać lub pomniejszać projekt bez straty jakości. Będziesz miała pewność, że bez problemu będziesz mogła używać logo na wizytówkach, stronie Internetowej, a nawet na olbrzymim bilbordzie, jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba. W tym miejscu warto myśleć przyszłościowo, ponieważ oszczędność płynąca np. ze współpracy z osobą, która nie wykona logo profesjonalnie może okazać się tylko pozorna, a w przyszłości i tak zapłacisz znacznie więcej komuś kto będzie musiał przygotować projekt od nowa tak jak trzeba. Taka potrzeba może wypłynąć znacznie szybciej niż się spodziewasz.
4. Prawa autorskie.
To sprawa o którą zapytała mnie do tej pory tylko jedna osoba. Żadna z moich klientek nie domagała się tego, a to bardzo ważny aspekt. Mam na myśli przekazanie majątkowych praw autorskich do logo. Zakładając firmę, jedną z pierwszych rzeczy w jaką zainwestowałam była umowa przekazania praw autorskich. Nie chroni ona moich interesów, ale interesy moich klientek. Chcę być fair w stosunku do osób z którymi pracuję, dając im to czego potrzebują nawet nie wiedząc o tym. Zanim zaczniesz współpracę upewnij się, że otrzymasz na końcu stosowny dokument bez którego w przyszłości potencjalnie możesz narazić się na problemy.
Jeżeli wszystkie powyższe aspekty są spełnione, a Ty lubisz portfolio osoby nad współpracą z którą się zastanawiasz to przestań się zastanawiać. W dobry projekt warto zainwestować czas i pieniądze. A jeżeli już to robisz to mam ostatnia radę. Jeżeli uważnie wybrałaś osobę, której prace do Ciebie przemawiają i w dodatku zapewnia ona profesjonalną usługę to pozwól jej dobrze wykonać swoją pracę i obdarz zaufaniem. Nadmierna ingerencja w proces projektowy, zwykle daje mierne efekty końcowe:)
[Tweet ” Jeżeli uważnie wybrałaś grafika to pozwól mu dobrze wykonać swoją pracę i obdarz zaufaniem.”]
Zamawiałyście logo, czy tworzyłyście je dla siebie samodzielnie? Na co zwracałyście uwagę wybierając osobę do współpracy? Co było dla Was najważniejszym kryterium? Czy wiedziałyście o wszystkich elementach, które wymieniałam?
Ściskam
Karolina