Kilka miesięcy temu przenosiłam swojego bloga z bloggera na WordPress. Wówczas też podzieliłam się z Wami tym ile kosztuje prowadzenie bloga na tej platformie. Jednym z wymienionych przeze mnie kosztów był szablon, którego wybór był czasochłonny. Bez względu na to czy zamierzasz wybierać spośród płatnych czy bezpłatnych szablonów ich ilość przyprawia o ból głowy. Cały czas miałam wrażenie, że jak się na jakiś zdecyduję to zaraz znajdę inny, jeszcze ciekawszy. Siedziałam przed ekranem i oglądałam wersje demo, ale sprawdzałam też z jakich szablonów korzystają inne blogi, które mi się spodobały. Sama dostaję czasami zapytania o to jaki szablon posiadam i gdzie go kupiłam. Dlatego mam dla Was dzisiaj tak proste rozwiązanie tego problemu, że już łatwiej być nie może!

Jak sprawdzić z jakiego szablonu korzysta strona na WordPress?

Wystarczy wejść na stronę whatwpthemeisthat.com i w okienku wpisać adres interesującego nas bloga czy strony. Pod spodem wyświetli nam się adres szablonu i link do niego. Jeśli wyniki się nie pokażą może to oznaczać, że strona nie jest stworzona w oparciu o WordPress bądź posiada indywidualnie napisany szablon. To proste narzędzie ma też jeszcze jedną zaletę. Jeśli na danym blogu znalazłaś jakiś dodatek, który Ci spodobał to sprawdzając go na whatwpthemeisthat.com wyświetli Ci się lista wtyczek, których używa.

Dla przykładu weźmy pod lupę mój blog. Korzystając ze wspomnianej strony dzisiaj wyświetli się taki wynik:

jaki-szablon-ma-strona-wordpress

Dzięki temu widzicie, że aktualnie na moim blogu szablon to Presso, którego demo można zobaczyć pod tym adresem: http://envirra.com/themes/presso/. Jeśli je odwiedzicie to część z Was może dziwić, że wygląd mojego bloga dość istotnie różni się od tego jak wygląda demo. To dlatego, że szablon wybrałam głównie ze względu na funkcjonalność, a wygląd poszczególnych elementów zmieniłam za pomocą CSS. Oprócz tego ma on również sporo możliwości konfiguracji nawet bez ingerowania w kod. Dla porównania możecie zobaczyć ten sam szablon w różnych wydania u Piwnookiej, KameralnejAgnieszki Maciąg i Uli Phelep.

Na koniec wspomnę, że jeśli szukacie płatnego szablonu to mogę Wam polecić sprawdzone miejsce w którym kupicie go bezpiecznie, czyli themeforest.net. Zanim jednak kupicie swojego wybranka dobrze go obejrzyjcie, sprawdźcie czy autor oferuje support i z jakimi problemami najczęściej spotykają się użytkownicy. Istotne może okazać się też czy szablon jest raz na jakiś czas aktualizowany i czy naprawiane są błędy. Wszystkie te informacje powinnyście znaleźć także na Themeforest na podstronie konkretnego szablonu.

Dajcie znać czy ten wpis był dla Was przydatny i napiszcie jak u Was wyglądało wybieranie szablonu, a może jesteście właśnie w trakcie i macie jakieś pytania?

Ściskam
Karolina

Wszystkie wpisy o blogowaniu ( a jest ich już prawie 60!) znajdziesz w STREFIE BLOGEREK