Jak zaprojektować baner na bloga, blog design

W ciągu kilku najbliższych poniedziałków będę się z Wami dzieliła swoim spojrzeniem na projektowanie banerów blogowych. Nie są to zasady z podręczników, a wypracowane przeze mnie na podstawie prób i błędów. Zanim jednak przejdę do konkretów….

Wszystko powinno być tak proste jak to tylko możliwe, ale nie prostsze.

Albert Einstein

***

Perfekcję osiąga się nie wtedy, gdy nie można już nic więcej dodać, lecz wtedy, gdy nie ma czego odjąć. 

Antoine de Saint-Exupery

To wszystko co napiszę za chwilę jest ważne, jednak warto projekt zawsze zweryfikować przypominając sobie powyższe cytaty. Prostota jest siłą. Kropka.
KROK 1:  POSZUKIWANIA
Zanim zaczniesz grzebać w programie graficznym musisz ustalić co chcesz tam zrobić. Pierwszym krokiem do tego będzie ustalenie co Ci się podoba. Znasz na pewno blogi, których banery lubisz. Dlatego odwiedź je i zastanów co sprawia, że tak jest. Czcionka, logo, kolory?  Poszukaj elementów, które je łączą. Może to prostota i minimalizm, a może radosny wydźwięk?. Postaraj się ustalić jaki jest Twój styl. Blogerki dla których projektowałam banery wiedzą, że linki do blogów, które się im podobają to pierwsza rzecz o którą proszę. To znacznie więcej niż długa wiadomość z oczekiwaniami. Pozwala mi wczuć się w estetykę osoby z którą współpracuję, a Tobie pozwoli ustalić co tak na prawdę jest Ci bliskie.
KROK 2: MAPA SKOJARZEŃ
Zastanów się jakie emocje i skojarzenia ma wywoływać Twój baner i wynotuj je. Weź przy tym pod uwagę tematykę Twojego bloga i jego czytelników. Inaczej będzie wyglądać ta lista dla bloga parentingowego, rękodzielniczego i a inaczej dla modowego. Trzeba pogodzić to co podoba Ci się  u innych z tym co będzie pasować u Ciebie.
jak zaprojektować baner blogowy

 

KROK 3: STRUKTURA I KOLOR
Wiesz już co Ci się podoba i jakie skojarzenia ma wywoływać baner. Czas dobrać do tego kolory i czcionkę. Jestem pewna, że część z Was mając powyższą wiedzę będzie wstanie instynktownie dobrać te elementy. Jeśli już teraz odpowiedź nie jest dla Ciebie oczywista usiądź nad swoją listą i pogłówkuj jakie kolory najlepiej odzwierciedlają atrybuty, które wypisałaś. Ustalając rodzaj czcionki spróbuj wyobrazić sobie kształty, które będą pasować. Czy widzisz ostre i proste, a może łagodne i miękkie? To pozwoli zawęzić obszar poszukiwań. Wszystko zapisz, abyś przeglądając czcionki, których mnogość może przytłoczyć, nie odeszła za daleko od głównej idei.

Ogólnie można przyjąć, że dla blogów kreatywnych dobrze sprawdzą się czcionki naśladujące ręczne pismo, dla lifestylowych proste i eleganckie. To jednak tylko przykłady, a nie jedyna możliwa droga. Ważne: jeśli w Twojej nazwie występują polskie znaki koniecznie wybierz czcionkę, która je ma. Nic tak nie psuje całości jak „ą” czy „ó” w innej czcionce niż całość.

KROK 4: LOGO
Jeśli oprócz tekstu (nazwy) w banerze chcesz stworzyć coś w rodzaju swojego logo staraj się unikać zbyt bezpośredniego przedstawiania tematyki bloga. Dzięki temu będzie ono odpowiednie nawet jeśli zapragniesz pisać o czymś innym. Jeśli aktualnie zajmujesz się szydełkowaniem i nie masz więcej niż 100% pewności, że ten temat już zawsze będzie gościł na Twoim blogu lepiej nie wybieraj szydełka jako swojego logo. Szukaj rozwiązań prostych, łatwych do zapamiętania, ale też uniwersalnych. Unikaj też zbytniej złożoności. Nie próbuj na siłę tworzyć czegoś oryginalnego bo łatwo wtedy przekombinować. Weź ołówek, kartkę i szkicuj. Potem postaraj się to uprościć. Pamiętasz? Prostota górą. No i łatwiej będzie Ci przenieść to do programu graficznego:) Jeśli z góry wiesz, że nie dasz rady projektu z kartki urzeczywistnić w wirtualnej przestrzeni zatrzymaj się na samym napisie.
baner na bloga jak zrobić

KROK 5: PRÓBA CZASU
Pod wpływem inspiracji możesz uznać, że stworzyłaś coś genialnego i niezwłocznie będziesz chciała umieścić nowy baner na blogu. Daj sobie chociaż jedną noc i rano spójrz na projekt świeżym okiem. Zastanów się czy wszystkie elementy dobrze razem grają, czy odległości i odcienie wybranych kolorów są takie jak powinny. Nie zaszkodzi też jeśli pokażesz komuś swój baner. Raz przygotowałam taki w którym dwie litery „o” występujące obok siebie dostały w środku kropki. Mi kojarzyły się z oczami, a osoba dla której robiłam baner, od razu zobaczyła piersi z sutkami. Łatwo stracić obiektywizm wobec własnego projektu więc dobrze zadbać, aby nie okazało się, że niesie inny przekaz niż zamierzony!:)

***
W kolejne poniedziałki będę miała dla Was ciąg dalszy zmagań z banerem. Wbrew pozorom to temat o którym można sporo pisać. Główne tematy, które dla Was szykuję to dobór kolorów i psychologia czcionek, a może nawet studium przypadku? Zastanawiam się również czy interesuje Was techniczny aspekt tworzenia banera?
Ten wpis jest częścią mini cyklu pt. „Jak zaprojektować baner blogowy”, dlatego warto zapoznać się z całym materiałem, aby zebrać kompleksową wiedzę w tym temacie
1. SZUKAMY POMYSŁU
TO MOŻE CI SIĘ PRZYDAĆ:
Jeśli podoba Ci się to co robię to wspaniałą nagrodą dla mnie za włożony wysiłek będzie jeśli podzielisz się tym wpisem z osobami dla których może być przydatny i/lub dołączysz do mnie na: Facebooku, Instragramie lub Twitterze.