Witaj!

Ta strona powstała w odpowiedzi na liczne pytania, które otrzymuję w różnych sprawach związanych z prowadzeniem bloga i firmy. Poniżej znajdziesz listę rozwiązań z których korzystam na bieżąco i które mogę polecić. Stawiając pierwsze kroki ogrom możliwości i ilość decyzji do podjęcia może przytłoczyć - mam nadzieję, że ułatwię Ci decyzję. Pamiętaj jednak, że to iż ja z czegoś korzystam nie znaczy, że nie znajdziesz niczego lepszego lub korzystniejszego na runku.

 

STRONA INTERNETOWA I BLOG

WORDPRESS

Pierwsze kroki stawiałam na bloggerze. Planując jednak rozwój strony i uruchomienie działalności postanowiłam wszystko przenieść na Wordpress, aby zyskać elastyczność i większą łatwość w dostosowywaniu strony.

DOMENA

Adres swojej strony kupiłam i utrzymuję w OVH, głównie z powodu przystępnej ceny. Niestety różnie wygląda u nich z jakością wsparcia czy pomocą techniczną, dlatego nie zastanawiałam się nawet nad hostingiem u nich. 

SZABLON

Szablon z którego korzystam od początku to Presso, kupiony na stronie Themeforest  Jeżeli obejrzysz demo szablonu, zapewne zauważysz, że dość mocno różni się od wyglądu mojej strony. Z jednej strony dość łatwo go personalizować, a z drugiej to czego nie może dać mi szablon nadrabia plugin Live Composer

HOSTING

Od momentu kiedy prowadzę stronę na Wordpress swój hosting mam u Opiekuna Bloga. Podoba mi się fakt, że z Patrykiem jest bardzo dobry i szybki kontakt. Zawsze chętnie i szybko rozwiewa moje wątpliwości i służy pomocą. Opłata uzależniona od ilości UU (unikalnych użytkowników) i jeżeli dopiero zaczynasz to roczny koszt hostingu to 99 zł. Oprócz tego w cenie otrzymasz instalacje Wordpress. Jeżeli zdecydujesz się na hosting u Opiekuna Bloga możesz skorzystać z rabatu w wysokości 10% wpisując przy zamówieniu kod: 0408899

NEWSLETTER

Osoby zapisane na mój newsletter otrzymują automatycznie dostęp do bezpłatnej biblioteki, dzięki której jeszcze lepiej mogą zadbać o swój blog i biznes. Skonfigurowałam to dzięki autoresponderowi dostępnemu we Freshmail. Za ich pomocą wysyłam również elektroniczne listy do Was. Zdecydowałam się na Freshmail, ponieważ nawet w bezpłatnej wersji ma się dostęp do pełnej funkcjonalności. Oprócz tego jest to polska firma, która cały czas prężnie rozwija swoje narzędzie.

SKLEP INTERNETOWY

POMOC PRAWNA

Otwierając sklep internetowy trzeba zadbać o szereg formalności. W tych pomógł mi nie zastąpiony Wojtek z PraKreacja.

POLSKIE PŁATNOŚCI

Wtyczka Woocommerce udostępnia płatność za pomocą PayPal, jednak jeżeli chcemy dać możliwość dokonywania szybkich płatności z konta lub za pomocą karty trzeba się odrobinę bardziej natrudzić. Potrzebna będzie umowa z jednym z operatorów płatności. Zdecydowałam się na Przelewy24, ponieważ z jednej strony mieli najkorzystniejsze stawki, a z drugiej proponowali najwygodniejsze, moim zdaniem, sposoby płatności dla klienta.

WOOCOMMERCE

Możliwości otwarcia sklepu na własnej stronie jest przynajmniej kilka. Najbardziej odpowiednia dla mnie wydała mi się bezpłatna wtyczka Woocommerce. Na początku nie była dla mnie intuicyjna, jednak ostatecznie udało mi się ją skonfigurować. Chcąc jednak, aby wszystko w sklepie było wygodne dla polskiego klienta nie obyło się bez dokupienia dwóch płatnych wtyczek,

DODATKOWE WTYCZKI

Sklep Woocommerce nie jest w pełni dostosowany do prowadzenia legalnego sklepu w Polsce. To czego mi zabrakło to pola w którym klient może wpisać nr NIP. Problem ten rozwiązała wtyczka od WPDesk pozwalająca na edycję pól zamówienia. Dodatkowo umożliwiła stworzenie dodatkowych boxów z oświadczeniami. 

Kupiłam również wtyczkę łączącą Przelewy24 z Woocommerce.

WPDesk oferuje oprócz tego szereg innych rozwiązań ułatwiających korzystanie ze sklepu, np wystawianie faktur, drukowanie etykiet wysyłkowych i wiele innych.

PROWADZENIE FIRMY I STUDIA GRAFICZNEGO

KSIĘGOWOŚĆ I WYSTAWIANIE FAKTUR

Od samego początku funkcjonowania mojej firmy wystawiam faktury za pomocą iFirma.pl. Portal jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Dodatkowo dostępna jest pomoc on-line w przypadku, gdy mamy problem z obsługą lub wystawieniem faktury. Było to bardzo pomocne, gdy rozgryzałam jak funkcjonują faktury zaliczkowe lub miałam wątpliwości jak wystawić dokument dla klientki, która mieszka za granicą. Jeżeli 10 faktur miesięcznie to ilość dla Ciebie wystarczająco, wówczas korzystasz z aplikacji on-line bezpłatnie. Możesz też za rozsądną opłatą roczną rozszerzyć pakiet i mieć nielimitowaną ilość faktur, a nawet prowadzić za pomocą iFirma całą księgować. iFirma oferuje również usługi księgowe, masz wówczas do dyspozycji swojego księgowego i nie musisz się tym zajmować sama.

ADOBE

W codziennej pracy korzystam z programów Adobe, głównie z Illustratora i Photoshopa. W ramach licencji do dyspozycji jest również dysk w chmurze i kilka innych udogodnień. Pierwsze zlecenia wykonywałam na bezpłatnym programie Inkscape, jednak komfort pracy na Adobe Illustrator jest nieporównywalny. Mimo, że roczna licencja jest dość kosztowna to nie wyobrażam sobie pracować teraz inaczej.

ROZWÓJ

WSPARCIE 

W trakcie rozwoju własnego przedsięwzięcia czasami potrzebne jest spojrzenie kogoś z boku. Ważne, aby nie był to ktoś przypadkowy, a osoba  która potrafi dobrze zrozumieć Ciebie i Twoje przedsięwzięcie. Mi z pomocą przychodzi Joanna Zielonka (strateg rozwoju) - potrafi zawsze postawić mnie z powrotem na właściwe tory i ustalić priorytety. M.in pomaga kobietom, które chcą założyć własny biznes lub wrócić na rynek pracy po macierzyńskim, ale nie wiedzą jak przełożyć swoje chęci na konkretne działania.