Jakiś czas temu podzieliłam się z Wami narzędziami i usługami z których korzystam i bez których nie byłoby mojego biznesu czy bloga. Podzieliłam się nimi, aby pomóc Ci w podjęciu koniecznych decyzji, które zabierają cenny czas. Mam nadzieję, że dzięki temu szybciej będziesz mogła przejść do clou swojego przedsięwzięcia, zamiast skupiać się na technikaliach.

Dobry hosting jest niezbędny, aby postawić niezależną stronę lub blog na WordPress. Przenosząc swój blog w 2015 roku  spędziłam dużo czasu wybierając szablon, hosting, miejsce do zakupu domeny. Byłam (i nadal jestem) laikiem w tych tematach, jednak od początku wiedziałam co jest dla mnie ważne.

Oczekiwałam niezawodności,  dobrego kontaktu z supportem i pomocy przy instalacji. Ważne było dla mnie, abym mogła liczyć na wsparcie, gdy coś idzie nie tak. Nie chciałam przedzierać się wówczas przez tony niezrozumiałych instrukcji, szukać pomocy na forach bo moje zgłoszenie czeka sobie cierpliwie w kolejce, aż ktoś będzie miał czas się nim zająć.

Opiekuna Bloga u którego mam hosting do dzisiaj. Byłam zdziwiona jak sprawnie poszło przeniesienie treści, podpięcie domeny. Dostałam loginy do swojego WordPress’a bardzo szybko i mogłam zacząć działać. Nie zamieniłabym go na żaden inny i zastanawiam się czy Patryk czasami śpi, bo bez względu kiedy do niego piszę odpowiada niemal natychmiast:) Pomyślałam, że to jego poproszę o kilka słów, które rozjaśnią trochę temat wyboru odpowiedniego hostingu tym z Was, które przedzierają się aktualnie przez ten temat.  Poprosiłam, aby poruszył temat z punktu widzenia laika i wskazał na co zwrócić uwagę.

>>> psst! Jeżeli zdecydujesz się na hosting u Opiekuna Bloga koniecznie skorzystaj z rabatu 10%. Wystarczy, że podczas składanie zamówienia wpiszesz kod: 0408899

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ SZUKAJĄC HOSTINGU POD WORDPRESS?

Hosting – słowo które MUSI poznać każdy, kto chce założyć bloga. Hosting oraz domena to dwa niezbędne elementy, które pozwalają nam na instalację boga w oparciu o system WordPress. Definicja domeny jest prosta, to po prostu nazwa, którą będziemy się posługiwać, żeby skierować czytelników na naszego bloga. Natomiast hosting, w dużym uproszczeniu, będzie nam służył do przechowywania wszelkich danych, plików WordPress`a, tworzonych przez nas treści czy zdjęć i udostępniania ich czytelnikom w formie bloga.

Każdy blog, podobnie jak program komputerowy, składa się z różnych plików. Jeśli chcemy pokazać światu swojego bloga musimy gdzieś te pliki umieścić, żeby każdy miał do nich dostęp poprzez sieć Internet. Tu przychodzi nam z pomocą hosting właśnie. Skoro hosting jest odpowiedzialny za udostępnianie naszej twórczości czytelnikom to powinien cechować się pewnymi parametrami.

Oczywiście, powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe kwestie takie jak: pojemność (odpowiednik dysku twardego na komputerze) na nasze pliki (przy blogu 10 GB spokojnie wystarczy), transfer (ilość danych jakie możemy przesłać w skali miesiąca), tutaj szukajmy ofert bez limitu transferu. Jednak, to nie wszystko. To, na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę przy wyborze hostingu to niezawodność.

Wybierając dostawcę hostingu zostaniemy zasypani dziesiątkami informacji i danych, z których zapewne większość nic nam nie powie, ale na jedną kwestię powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W tabelkach z parametrami musi się znaleźć punkt dotyczący „dostępności usługi w skali miesiąca”, tzn. jaki % czasu w miesiącu mamy gwarancję, że nasz blog będzie bez zakłóceń dostępny online. Im niższy procent dostępności, tym częściej nasi czytelnicy, chcąc zapoznać się z treściami na blogu, odbiją się od pustej strony. W końcu, piszemy bloga, aby czytelnicy zawsze mieli bezproblemowy dostęp do treści, prawda? Standardem jest minimum 99,9% dostępności i jeśli dostawca nie jest w stanie tego poziomu zapewnić, powinna nam się zapalić ostrzegawcza lampka.

Tabelki tabelkami, ale najlepiej jest korzystać z okresów próbnych, które każdy dobry hosting oferuje oraz opinii użytkowników. Na ogół, okres próbny to 14 dni, podczas których możemy sprawdzić nie tylko jak sprawnie działa sama usługa, ale także obsługa techniczna hostingu. Niestety, w przypadku większości dużych firm skala biznesu nie pozwala na sprawny kontakt z każdym klientem, dlatego warto testować, pytać, sprawdzać i czytać opinie na temat obsługi oraz czasu, w jakim są w stanie nam pomóc przywrócić dane w razie awarii.

Jeśli wybraliśmy hosting i mamy już nasz wymarzony WordPress to zwróćmy uwagę na ostatnią kwestię. Pamiętaj, że nawet najlepszy hosting nie będzie w stanie zapewnić szybkiego działania bloga jeśli sami zaniedbamy podstawowe zasady :). Z doświadczenia wiem, że najczęstszym błędem jest wrzucanie na bloga zdjęć prosto z aparatu fotograficznego. Każde z takich zdjęć ma rozmiar często prawie 10MB! Kilkadziesiąt takich ogromnych fotografii umieszczonych na blogu potrafi zwolnić, a nawet sparaliżować działanie nawet najlepszego hostingu. Jak więc powinno wyglądać idealne zdjęcie, gotowe do wgrania na bloga? Odpowiedź jest prosta: pojedyncze zdjęcie nie powinno być większe niż 0,3 MB przy najdłuższym boku 1200 px. Jeśli nie potraficie sami edytować i zmniejszać rozmiaru zdjęć, skorzystajcie przynajmniej z gotowych narzędzi online, takich jak optimizilla.com lub instalujcie wtyczki, które automatycznie częściowo zmniejszą rozmiar wgrywanych zdjęć np. WP Smush. Oczywiście kwestie związane z hostingiem czy optymalizacją samego WordPress`a to tematy, które są dużo bardziej złożone, ale mam nadzieję, że ten krótki wstęp da Wam przegląd tego na co warto zwrócić uwagę.


PODSUMOWANIE

Najważniejsze sprawy na które zwrócił uwagę Patryk:

  • pojemność – dla bloga 10GB jest wystarczające
  • transfer – dobrze szukać ofert bez limitu
  • niezawodność – dostępność w skali miesiąca min. 99,9%
  • darmowy okres próbny
  • sprawny kontakt z supportem

Czy rady moje i Patryka rozjaśniły Ci temat? Planujesz założyć blog lub przenieść go z innej platformy na WordPress?

Ściskam
Karolina

CHESZ MIEĆ PIĘKNY BIZNES LUB BLOG ALE NIE WIESZ GDZIE ZACZĄĆ?

Masterclass „Odkryj styl biznesu i bloga” to materiał wideo w którym prowadzę Cię prosto do celu. 
Bez owijania w bawełnę. 
Bez zbędnego gadania. 
Konkrety, które mają dać Ci efekt.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Pomogłam Ci lub Cię zainspirowałam?

Podziel się tą stroną z tymi, którzy też na to czekają.