Mogę Was zapewnić, że cykl blogowych poniedziałków, który prowadzę od ponad pół roku szybko się nie skończy. Lista tematów do realizacji się tylko wydłuża, ale to chyba dobrze?:) Dzisiaj przygotowałam dla Was instrukcję jak przygotować rozwijane menu na bloga. I wiecie co w tym jest najfajniesze? Nie musicie przy tym znać HTML czy CSS! Chcę polecić Wam bezpłatne narzędzie, które pozwoli niemal intuicyjnie wszystko zrobić, a na końcu pomoże dodać menu na blog. To jak, zaczynamy?

TWORZENIE I INSTALACJA ROZWIJANEGO MENU

KROK 1: PROJEKT. Zacznij od rozpisania swojego menu na kartce. Zastanów się jak mają nazywać się kategorie i podkategorie. Dzięki temu unikniesz poprawiania wielokrotnie menu w trakcie jego tworzenia. 
KROK 2: STRUKTURA MENU. Mając już projekt udajemy się na stronę profilki.pl/dodatki/menu-rozwijane i zaczynamy od stworzenia struktury menu. Klikamy w plusik. Pojawi się nam okno w którym wpisujemy nazwę pierwszej komórki menu i wybieramy czy ma ona prowadzić pod konkretny adres (np. stronę „O MNIE”) czy po najechaniu kursorem ma się rozwijać dalsza lista. W ten sposób tworzymy całe menu. W tym momencie nie jest ważne, że nie wygląda tak jak chcemy – tworzymy szkielet.

KROK 3: WYGLĄD. Możemy wybrać jeden z predefiniowanych wyglądów menu. Osobiście polecam kliknąć na „Zaawansowane” i samodzielnie go dostosować.  Znajdziemy tam kilka sekcji odpowiedzialnych za wygląd poszczególnych elementów menu. Na początku możemy być oszołomione ilością zmiennych, ale jeśli poświęcicie chwilę i posprawdzacie co jest do czego to zobaczycie sens w tym „chaosie” 🙂
STAŁA CZĘŚĆ MENU + ELEMENTY STAŁEJ CZĘŚCI MENU- definiujemy jak wygląda menu, gdy nic z nim nie robimy – elementy cały czas widoczne na blogu
ELEMENTY STAŁEJ CZĘŚCI MENU PO NAJECHANIU – tu ustawiamy jak ma zmieniać się stała część menu, gdy użytkownik najedzie na nie kursorem myszy.
ROZWIJANA CZĘŚĆ MENU +ELEMENTY ROZWIJANEJ CZĘŚCI MENU – w tych sekcjach określamy jak mają wyglądać komórki menu, które rozwiną się ze stałej części menu.
ELEMENTY ROZWIJANEJ CZĘŚCI MENU PO NAJECHANIU – analogicznie jak wcześniej tutaj definiujemy jak mają wyglądać komórki rozwiniętej części menu, gdy najedziemy na nie kursorem myszy.
KROK 4: INSTALACJA. Usuwamy „ptaszka” przy polu „Pozostawić podpis?”, ale zostawiamy go przy polu „Dodać dane pozwalające edytować menu zachowując styl?”. Te informacje będą potrzebne, gdybyśmy chciały kiedyś edytować menu. Klikamy „Zrobione”, a następnie „Dodaj na blogspot”. Zostaniemy przekierowane na stronę, na której należy z listy wybrać nazwę bloga do którego chcemy wgrać menu. Nasze menu pojawi się prawdopodobnie jako pierwszy gadżet w bocznej kolumnie. Wystarczy przeciągnąć go pod baner i zapisać. Po tym nasze menu powinno pięknie śmigać na blogu!:)

EDYCJA ROZWIJANEGO MENU

Jeśli po jakimś czasie chcemy zmienić wygląd menu, bądź jego strukturę to możemy to zrobić ponownie przy użyciu wspomnianej strony. W pierwszej kolejności jednak otwieramy bloggera i wybieramy „UKŁAD”. Otwieramy gadżet z naszym menu i kopiujemy jego zawartość. Wklejamy ją na stronie w dwóch miejscach „Importuj kod menu” i „Importu styl menu”. To wystarczy, aby nasze menu było gotowe do edycji.

LINKI DO POSTÓW OZNACZONYCH DANĄ ETYKIETĄ

Robiąc rozwijane menu zapewne będzie chciały podpiąć do niego posty oznaczone daną etykietą. Wówczas czytelnikowi klikając np. na kategorię „DIY” wyświetlą się wszystkie posty o tej tematyce (tutaj przeczytasz o dodawaniu etykiet do postów). W celu uzyskania linku to postów oznaczonych konkretną etykietą wystarczy kliknąć na nią (znajdziesz ją np. pod wpisem). Teraz kopiujemy adres z przeglądarki i gotowe.

CZY WARTO MIEĆ ROZWIJANE MENU?

To zależy. Jeśli masz mało kategorii wpisów wystarczy zwykłe menu oferowane przez bloggera. Jednak zwykle po dłuższym czasie blogowania, kategorie się mnożą nawet jeśli piszemy teoretycznie na jeden temat. Na przykład, blog kulinarny może mieć menu z rodzajami potraw, aby czytelnik mógł szybko znaleźć interesujący go przepis. Sama zdecydowałam się na rozwijane menu, ponieważ drażniło mnie, że ważne informacje mam rozsiane w różnych miejscach, a i wszystkich kategorii wpisów nie mogłam pokazać bez robienia bałaganu. Teraz na jednym pasku mam kategorie wpisów, linki do portali społecznościowych, strony statyczne dotyczące POMOCY BLOGOWEJ oraz KONTAKT itp. Wszystko jest przejrzyste i łatwe do znalezienia.

***
Jeśli w trakcie tworzenia menu natraficie na jakieś trudności piszcie śmiało w komentarzach.
***
Kochane, zapewne nie umknęło Wam, że postanowiłam spróbować swoich sił w tegorocznej edycji Bloga Roku. Nie ukrywam, że liczę na Wasze wsparcie w tej materii. To właśnie od czytelników zależy czy dany blog przejdzie do dalszego etapu. Jeśli lubicie tu zaglądać, a to co to tu znajdujecie jest dla Was interesujące lub przydatne potraktujcie to jako dobrowolną, symboliczną opłatę za te treści i moją pracę w to włożoną – to jak zakup ulubionego czasopisma:) Głosowanie rozpoczyna się jutro i jak tylko otrzymam numer telefonu niezwłocznie się nim z Wami podzielę. Koszt wiadomości sms to 1,23 zł. Co istotne, dochód z smsów nie napełnia kieszeni organizatorów, a jest przekazywany na fundację „Dzieci Niczyje”. Z jednego numeru można oddać jeden głos. Czy mogę na Was liczyć? Stańcie się moimi dobrymi wróżkami!:)

PS. Wpadajcie jutro po listę tematów na wpisy blogowe w lutym!:)
PS2.  Przypominam grzecznie o trwającym konkursie i możliwości zgłaszania się do mojego projektu blogowego.