Niedawno postanowiłam zmienić domenę mojego bloga. Sam adres mam dość długi i dodawanie do niego jeszcze blogspot robiło z niego tasiemca. Teraz jest krócej, łatwo do zapamiętania, ładniej 🙂 Część z Was tę zmianę zauważyło i pytało więc na dziś przygotowałam instrukcję jak zmienić blogspot na pl. Przy okazji odpowiadam na kilka pytań, które mogą się Wam nasunąć w związku ze zmianą adresu bloga. Wpis jest obszerny jednak nie dlatego, że zmiana domeny bloga jest skomplikowana, ale dlatego, że chciałam odpowiedzieć na pytania, które przy tej okazji się pojawiają i dokładnie opisać wszystkie czynności.

 

PYTANIA I ODPOWIEDZI ZWIĄZANE ZE ZMIANĄ DOMENY

 

CO TO JEST DOMENA?

W uproszeniu to adres naszego bloga składający się z nazwy głównej (u mnie zyj-kochaj-tworz) i końcówki ( u mnie .pl, a wcześnie .blogspot). W dzisiejszym wpisie będę omawiała jedynie zmianę adresu. Nie mam jeszcze doświadczenia w kwestii zmian serwerów i przenoszenia bloga na inną platformę więc o to nie pytajcie:)

CZY ZMIANA DOMENY MA WPŁYW NA STATYSTYKI?

Sama zmiana domeny nie ma wpływu na statystyki. Wszystkie stare linki przekierowywane są automatycznie  na nowe, dzięki czemu ruch na stronie się nie zmienia.

CZY ZMIANA DOMENY UTRUDNI ODNALEZIENIE BLOGA STAŁYM CZYTELNIKOM?

Nie. Jeśli ktoś wpisze Twój stary adres zostanie automatycznie przekierowany na nowy. Dotyczy to jednak sposobu zmiany adresu, który opisałam poniżej. Pod żadnym pozorem nie zmieniaj adresu w ustawieniach bloga inaczej, ani nie usuwaj starego.

 

CZY ZMIENI SIĘ SPOSÓB ZARZĄDZANIA BLOGIEM?

Nie. Przy zmianie samej domeny nic nie zmienia się pod kątem prowadzenia bloga, publikowania postów itp. Musisz pamiętać jedynie o opłacaniu nowej domeny każdego roku.
 

JAKIE SĄ MINUSY ZMIANY DOMENY?

Nie są to kwestie, które powinny mieć wpływ na podjęcie decyzji, jednak warto mieć ich świadomość. Minusem jest konieczność zmiany adresu w różnych miejscach, np. na portalach społecznościowych. Nie jest to punkt, który bezwarunkowo trzeba odhaczyć, ale skoro już mamy nowy adres to raczej chcemy, aby czytelnicy go widzieli. Jeśli tego nie zrobimy, osoby które klikną na nasz stary adres zostaną przekierowane na nowy. W bloglovin’ same nie zmienicie adresu bloga. Nie musicie jednak tworzyć nowego konta i tracić obserwatorów – wystarczy napisać do supportu w tej sprawie, a oni podmienią adres.
Jeśli masz na blogu zainstalowany Disqus możesz napotkać problemy z przeniesieniem komentarzy. Sama wciąż nie rozwiązałam w 100% tego problemu i jeszcze nie wszystkie komentarze wróciły. Dlatego jeżeli jeśli nie masz Disqus, a mieć chcesz i jednocześnie planujesz zmianę domeny to najpierw zmień domenę, a później instaluj ten system komentarzy

 

JAK WYBRAĆ DOBRY ADRES?

Dobrze, żeby adres był łatwy do zapamiętania. Decydując się na adres w języku obcym trzeba pamiętać, że dla czytelników, którzy nie znają danego języka będzie to dodatkowe utrudnienie. Jeśli Wasz adres składa się z więcej niż jednego słowa warto rozważyć oddzielenie słów myślnikami. Jednak nie powinno być to regułą, ponieważ jeśli adres jest czytelny bez myślników to lepiej go dodatkowo nie wydłużać. Zapiszcie różne wersje na kartce i zastanówcie się. Ja zdecydowałam się na domenę z myślnikami, ponieważ ich brak utrudniał odczytanie adresu, a co za tym idzie, jego zapamiętanie. Same porównajcie i wczujcie się w osobę, która adres widzi pierwszy raz:
zyjkochajtworz.pl
krysztofiak.studio
Jeśli słowa w Waszej nazwie kończą się na samogłoskę będą łatwiejsze do odczytania bez myślników niż w przypadku nazwy w której słowa kończą się na współgłoskę (tak jak u mnie). Argumentem do zastosowanie myślnika jest również sytuacja, gdy jego brak może spowodować, że nazwa będzie źle odczytywana. Zobaczcie, że czasami myślnik robi DUŻĄ różnicę:
penisland.pl / pen-island.pl
kidshits.pl / kids-hits.pl
standupy.pl / stand-upy.p

ZANIM ZACZNIESZ CZYTAĆ DALEJ.

Ten artykuł powstał kilka lat temu. Aktualnie z czystym sumieniem mogę polecić Ci inne, a zarazem łatwiejsze rozwiązanie niż to opisane poniżej. Dodatkowo musisz wiedzieć, że poniższa instrukcja nie jest już w pełni aktualna.

Najprostszym sposobem jest zakup domeny u zaufanego dostawcy, który za darmo podepnie ją do Twojego bloga na bloggerze! Dzięki temu unikniesz główkowania i tracenia czasu na rozwiązywanie problemów, które czasami pojawiają się przy podpinaniu nowego adresu. Taką ofertę ma Opiekun Bloga.

JAK ZMIENIĆ .BLOGSPOT NA .PL?

Zmiana adresu wiąże się z wykonaniem  dwóch kroków. W pierwszej kolejności musimy zakupić nową domenę, następnie konfigurujemy ją na stronie dostawcy i dodajemy do bloggera.

ZAKUP DOMENY

Przeanalizowałam oferty kilku największych dostawców domen oraz przeczytałam na ich temat wiele opinii. Mój wybór padł na ovh.pl Jednym z głównych argumentów przemawiających za OVH jest cena. Wiele innych dostawców zachęca bezpłatnym rokiem, jednak w kolejnych latach są ponad dwukrotnie drożsi. W OVH za pierwszy rok (za domenę .pl) zapłacimy ok 12 zł, a w kolejnych latach 50 zł. Sam proces zakupu jest prosty i wygląda podobnie jak w większości sklepów internetowych. Wystarczy wejść na stronę ovh.pl i wpisać adres, który nas interesuje. Jeśli jest wolny klikamy „Zamów” i postępujemy zgodnie z instrukcjami.
UWAGA: jeśli zakupiłaś już domenę u innego dostawcy, który jest droższy istnieje możliwość przeniesienia jej!!!

KONFIGURACJA


KROK 1: Zaloguj się do bloggera i wejdź w USTAWIENIA>PODSTAWOWE. W sekcj
i PUBLIKOWANIE kliknij na „Ustaw dla swojego bloga URL uzyskany od innej firmy”. W polu, które się pojawi wpisz zakupiony adres poprzedzony www. i kliknij na ZAPISZ. Pojawi się błąd, ale też informacje, które będą nam później potrzebne. Opatrzyłam je numerami 1 i 2.

KROK 2: Zaloguj się do menadżera OVH. Po lewej stronie, w zakładce DOMENY, znajdziesz swój nowy adres – kliknij na niego. Teraz wybierz zakładkę STREFA DNS u dołu strony i kliknij na „plusik” w pierwszej linii. (Jeśli nie masz takiej opcji to zmień tryb wyświetlania strony na „ekspert” – znajdziesz tę opcję do góry po prawej)

 

KROK 3: Teraz uzupełełnij (m.in. danymi z KROKU 1) okno, które się pojawiło.
W kolumnie „Domena” wklej  wartość skopiowaną z bloggera oznaczoną cyfrą 1
W kolumnie „TTL” wpisz 0
W kolumnie „Typ” wybierz z listy rozwijanej CNAME
W kolumnie „Adres docelowy” wklej wartość skopiowaną z bloggera oznaczoną cyfrą 2
Ważne: do pól oznaczonych cyframi 1 i 2 nie wpisuj wartości widocznych u mnie tylko skopiuj je ze swojego bloggera, ponieważ dla każdego bloga są one inne.
Zapisz wprowadzone dane klikając na „ptaszka” na końcu wiersza z danymi.

KROK 4: Dodajemy kolejny wiersz tak jak to opisałam w KROK 2. Ponownie uzupełniamy dane. Tym razem są one takie same dla wszystkich blogów na blogerze.

W kolumnie „Domena” wpisz: www
W kolumnie „TTL” wpisz 0
W kolumnie „Typ” wybierz z listy rozwijanej CNAME

W kolumnie „Adres docelowy” wklej: ghs.google.com

Zapisz wprowadzone dane klikając na „ptaszka” na końcu wiersza z danymi.

KROK 5: W tym kroku ustawimy przekierowanie dzięki, któremu jeśli czytelnik wpisze nasz adres bez www to zostanie przekierowany na pełny adres. Brak tego przekierowania sprawia, że wprowadzając do przeglądarki adres bloga bez www wyświetli się komunikat, że taka strona nie istnieje, a tego nie chcemy!:)
Wejdź w zakładkę PRZEKIEROWANIE. Jeśli na wyświetlonej liście widzisz pozycję, która ma w kolumnie „Typ” wpisany jakąkolwiek wartość ze słowem przekierowanie to usuń ten wiersz za pomocą ikonki kosza po prawej. Skrajnie o prawej stronie znajdziesz spory przycisk „Dodaj przekierowanie”. Pojawi się okno z Etapami do uzupełnienia od 1 do 5.
Etap 1 na 5: nic nie zmieniaj tylko kliknij „Następny”
Etap 2 na 5: wybierz „na adres www” i kliknij „Następny”
Etap 3 na 5: wybierz „za pomocą przekierowania widocznego i kliknij „Następny”
Etap 4 na 5: wybierz „stałe (301)”. Po wyborze rozwinie się okienko do wpisania nowego adresu strony. Wpisz go bez www na początki i kliknij „Następny
Etap 5 na 5: Pojawi się podsumowanie przekierowania – kliknij „Zatwierdź”. Jeśli przycisk „Zatwierdź” nie jest aktywny to znaczy, że nie usunęła jakiegoś wcześniejszego przekierowania.
Pozostając w zakładce PRZEKIEROWANIA znajdź przekierowanie, które utworzyłaś. Kliknij na symbol ołówka znajdujący się obok Twojego nowego przekierowania. Pojawi się okienko do jego edycji. W okienku, przed adresem dopisz www, tak, aby powstał nowy, kompletny adres Twojego bloga i kliknij „Zatwierdź”
KROK 6: Zapisanie się wszystkich wcześniejszych ustawień może potrwać nawet dobę. U mnie zadziałało wszystko w ciągu kilku minut. Jeśli jednak czynności opisane w tym kroku się nie powiodą, a wszystko wcześniej wykonałaś prawidłowo to znaczy, że musisz jednak odczekać ten czas.
Zaloguj się do bloggera i wejdź w USTAWIENIA>PODSTAWOWE. W sekcji PUBLIKOWANIE kliknij na „Ustaw dla swojego bloga URL uzyskany od innej firmy”. W polu, które się pojawi wpisz zakupiony adres poprzedzony www. i kliknij na ZAPISZ. To wszystko! Po zapisaniu ustawienia powinny wyglądać jak poniżej.

PYTANIA

Jeśli jeszcze macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach – postaram się na nie odpowiedzieć i uzupełniać powyższy wpis, aby każda blogerka zastanawiające się nad zmianą adresu bloga mogła rozwiać swoje wątpliwości. Ciekawa jestem czy chcecie zmienić domenę, a jeśli już to zrobiłyście to dlaczego?